سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در کنکور بازنگری شود

ایسنا/آذربایجان شرقی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که موضوع سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در کنکور باید مورد بازنگری اساسی قرار گیرد، گفت: باید براساس شرایط فعلی جامعه و جمعیت دانشجویان و انتظاراتی که مردم دارند، تکلیف این سهمیه مشخص شود.

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با مصوبه‌ی سهمیه‌ی فرزندان هیئت علمی برای ورود به دانشگاه‌ها، اظهار کرد: معتقدم در این خصوص باید تجدید نظر شده و موضوع در مجلس مورد بررسی‌ قرار گیرد، تا مشخص شود چه دلیل و عواملی باعث شده این سهمیه‌ها به فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تعلق بگیرد.
وی با بیان این‌که سهمیه‌هایی مانند سهمیه برای فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، برخی تبعیض‌ها را به دنبال دارد، افزود: طبق شنیده‌ها در برخی از استان‌ها، فرزندان اعضای هیات علمی که در رشته‌ی دامپزشکی پذیرش شده بودند، به دلیل  فرزند هیئت علمی بودن، با تغییر رشته در رشته‌ی پزشکی ادامه تحصیل می‌دهند، البته بنده نمی‌دانم این جریانات صحت دارد یا نه! ولی وقوع چنین مواردی نشان دهنده‌ی تبعیض آشکار است و به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که طی سال‌های گذشته، تعداد افرادی که به رتبه‌ی هیات علمی دست یافته بودند در جامعه بسیار محدود بود، یادآور شد: با توجه به تعداد محدود اعضای هیئت علمی در سال‌های گذشته، با تصویب این طرح، امتیازاتی برای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در نظر گرفته شد، در حالی که اکنون تعداد افراد تحصیل کرده و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها افزایش یافته است.
وی افزود: در حال حاضر اکثر افراد تحصیل کرده که از سطح علمی بالایی برخوردارهستند جزو اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نبوده و از هیچ کدام یک از این امتیازات برخوردار نیستند، این در حالیست که اقدامات انجام شده توسط آن‌ها، کم‌تر از اقدامات اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیست.
سعیدی یادآور شد: نمایندگان همواره این موضوع را در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌کنند، به نظر می‌رسد تجدید نظر و بازنگری و کار کارشناسی دقیقی در بحث سهمیه‌ها باید انجام شود، تا تصمیمات و نتایج جدیدی برای آن حاصل شود.
وی با بیان این‌که سهمیه‌ی فرزندان ایثارگران در آزمون‌ها نیز پنج درصد است، گفت: این پنج درصد زمانی اعمال می‌شود که فرد حد نصاب رتبه‌ی علمی را کسب کند، البته برخی فضا سازی‌ها علیه این افراد در جامعه انجام می‌شود تا همه تصور ‌کنند، اکثر سهمیه‌ها متعلق به ایثارگران است در حالی که این‌گونه نیست.
وی ادامه داد: معتقدم مسئولان باید این موضوعات را به طور شفاف توضیح دهند تا موضوع برای افکار عمومی آشکار شود.
انتهای پیام

اخبار کنکور

کنکور سراسری سهمیه کنکور عضو هیئت علمی دانشگاه استانی-سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *