آغاز ثبت نام کنکور ۹۸ از ۲۴ بهمن/ رشته‌های باآزمون مرحله تکمیل ظرفیت ندارند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ثبت نام برای کنکور سراسری سال ۹۸ از روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز می‌شود و تا ۲ اسفند ادامه دارد. کنکور سراسری سال ۹۸ در روز‌های ۱۳ و ۱۴ تیرماه ۹۸ برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه، دو نوع سئوال برای نظام قدیم و نظام جدید متوسطه خواهیم داشت. پس از آزمون نمرات تراز می‌شود و پذیرش بر این اساس انجام خواهد شد و ظرفیت جداگانه ندارند.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: یک دفترچه راهنما برای آزمون سراسری منتشر خواهد شد و داوطلبان وجه ثبت نام را پرداخت خواهند کرد. ثبت نام در این مرحله برای پذیرش مهرماه ۹۸ است.

تاثیر ۳۰ درصد سوابق تحصیلی به صورت مثبت در آزمون سراسری سال ۹۸
وی درباره تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۹۸ گفت: برای سال ۹۸ بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها، ۱۵ درصد پذیرش دانشگاه‌ها با آزمون است. ۳۰ درصد تاثیر آزمون به صورت مثبت است. در واقع دو تا نمره برای داوطلب ساخته می‌شود که یکی از آن‌ها با احتساب سوابق تحصیلی و یکی از آن‌ها بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هر کدام بالاتر بود همان برای داوطلب اعمال می‌شود.

وجود رشته‌های دانشگاه‌های برتر در میان پذیرش با سوابق تحصیلی
خدایی گفت: بر اساس قانون ما موظف هستیم که ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها را بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کنیم و در این میان رشته‌های پرمتقاضی که ۱۵ درصد ظرفیت را تشکیل می‌دهند با آزمون باشند. در ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی از دانشگاه‌های برتر نیز رشته‌هایی وجود دارد که کمتر متقاضی دارند، اما از تمام دانشگاه‌های دولتی در این پذیرش رشته وجود دارد.

وی افزود: پشت کنکوری‌های رشته‌های ریاضی و علوم انسانی ۳۰ درصد داوطلبان کنکور را تشکیل می‌دهند و این میزان در علوم تجربی ۷۰ درصد است و انتظار این است که در زمان ثبت نام برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی این عده در این پذیرش شرکت کنند.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: زودتر و یا دیرتر درخواست دادن به دانشگاه‌ها تاثیری در پذیرش ندارد. به دانشگاه‌ها اعلام شده است که گرفتن درخواست‌ها باید تا ۶ شهریورماه ۹۸ پایان پذیرد تا دانشگاه‌ها پردازش این مسئله را از آن زمان آغاز کنند و اولویت‌های پذیرش را به داوطلبان اعلام کنند.

وی درباره وضعیت پذیرش در علمی کاربردی و فنی و حرفه ای‌ها با استفاده از سوابق تحصیلی گفت: کل پذیرش نظام آموزش عالی با احتساب علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای بیش از ۸۹ درصد با سوابق تحصیلی است. اما با توجه به اینکه نظام آموزش متوسطه در این گروه تغییر می‌کند پذیرش در گروه فنی حرفه‌ای امسال با آزمون هم خواهد داشت.

پاسخ سازمان سنجش به اعتراض دانشگاه‌ها درباره ظرفیت مازاد
خدایی درباره اعتراض دانشگاه‌ها به ظرفیت مازاد گفت: در دو بخش ظرفیت اضافه می‌شود یکی از آن‌ها مصوبات قانونی است و دیگری سهمیه ها. دانشگاه‌ها باید بدانند که در جایی که رقابت سنگین و سخت است سازمان سنجش به نفع داوطلب ظرفیت را تفسیر می‌کند بنابراین ممکن است مازاد بر ظرفیت بوجود بیاید.

وی یادآور شد: حدود ۷ درصد در کنکور سراسری و حدود ۱۲ درصد در کنکور کارشناسی ارشد مازاد بر ظرفیت اعلام می‌شود که به دلیل وجود قانون‌های بالادستی است و دانشگاه‌ها می‌توانند در زمان اعلام ظرفیت این مازاد را درنظر بگیرند و در انتهای آن اعلام کنند.

کم رنگ کردن وزن کنکور با ایجاد جایگزین امکان پذیر است
رئیس سازمان سنجش درباره مباحثی که درباره حذف کنکور بیان می‌شود، گفت: حذف کنکور به یک موضوع اجتماعی بدل شده است، اما کم رنگ کردن وزن کنکور با ایجاد جایگزین امکان پذیر است. نظام آموزش متوسطه نیز باید پوشش نمره اش افزایش پیدا کند تا بتوانیم رشته‌های بیشتری را از با آزمون حذف کنیم.

اعلام ظرفیت پذیرش در کنکور ۹۸ اعلام شد
وی درباره ظرفیت پذیرش در کنکور ۹۸ گفت: ظرفیت کنکور ۹۸ بدون دانشگاه آزاد حدود ۷۶۰ هزار نفر است. اما در سال گذشته و در کنکور ۹۷ از میزان ظرفیت ۷۶۰ هزار نفر و بعد از دو تکمیل ظرفیت اعلامی حدود ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌ها ثبت نام کردند. در مجموع ۳۵۰ هزار نفر در زیرنظام‌های مختلف آموزش عالی ظرفیت خالی داریم.

تکمیل ظرفیت در رشته‌های باآزمون نداریم
وی درباره تکمیل ظرفیت کنکور‌های سراسری گفت: پذیرش در دانشگاه‌ها برای دو نیمسال بهمن و مهر انجام می‌گیرد و فرآیند پذیرش برای داوطلبان باز است. در واقع دانش آموزان سال جاری می‌توانند هر زمان نمره شان تکمیل شد در این فرآیند شرکت کنند، اما براساس مصوبه شورای گسترش دانشگاه‌ها و شورای سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها برای رشته‌های باآزمون تکمیل ظرفیت نداریم.

اخبار کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *