واکنش آموزش و پرورش به قتل «رومینا»

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به قتل «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی توضیحاتی درباره اقداماتی که آموزش و پرورش برای جلوگیری از چنین آسیب‌هایی انجام می‌دهد، ارائه داد. 

به گزارش ایسنا، مسعود شکوهی، درباره قتل رومینا دختر ۱۴ ساله تالشی و اقداماتی که آموزش و پرورش برای جلوگیری از چنین آسیب‌هایی انجام می‌دهد گفت: این اتفاق باعث تاسف شد و فضای عمومی را جریحه دار کرد. آموزش و پرورش کارهای متعددی را در این راستا انجام می‌دهد. آزمون‌های سلامت روان را برگزار می کنیم و همه هفتم و هشتمی ها و در واقع بیش از ۲ میلیون دانش آموز در آن شرکت می‌کنند.
شکوهی افزود: نقشه خطرپذیری مدارس را آماده و گزارش‌ها و اخطارهای لازم را به مراجع مربوط داده‌ایم و موارد اورژانسی را مشخص و درصد سلامت روانی اجتماعی و فردی را در دست داریم. مهمترین سامانه ما نماد یا نظام مراقبت اجتماعی است و همه دانش آموزان در این سامانه دارای پروفایل هستند و رصد می شوند. در حوزه روانی و رفتاری هم نیمرخ دانش آموزان و هم نقشه خطرپذیری را در اختیار منطقه و استان قرار می‌دهیم اما قطعا کافی نیست.
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه اعتباری ۶۸۰۰ میلیونی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ۱۵میلیون دانش آموز در اختیار داریم و حتی امکان آموزش‌های توانمندسازی هم به طور کامل وجود ندارد گفت: این بودجه عملا هیچ است. امکان اجرای بسیاری برنامه‌های پیش بینی شده فراهم نشده اما با همه اینها در حوزه مسئولیت خودمان تلاش کرده‌ایم.

۶۵ درصد دانش‌آموزان رشته تجربی را انتخاب کردند 

وی در ادامه با بیان اینکه نمرات ثبت شده پس از آموزش مجازی هم در سوابق تحصیلی تاثیر دارد گفت: هدایت تحصیلی از سال ۹۴ به شکل جدید بر اساس سندتحول اجرا شد و بخش عمده‌ای از فرایندها به صورت غیرحضوری انجام می گرفت.

وی در پاسخ به اینکه امسال حدود ۶۵ درصد بچه‌ها رشته تجربی را در کنکور سراسری انتخاب کرده‌اند، علت چیست؟ گفت: در هدایت تحصیلی عوامل متعددی نقش دارند و وزارتخانه به تنهایی نمی‌تواند این روند را نهادینه کند. نیازمند همکاری بخشهای مختلف از جمله رسانه‌های گروهی هستیم. آموزش و پرورش بخشی از این فرایند هدایت تحصیلی است. قاعدتا باید تامین نیازها و انتظاراتی که برای تامین نیروی کار جامعه وجود دارد نیز مورد توجه قرار بگیرد. 
شکوهی ادامه داد: آموزش و پرورش اقداماتی انجام داده اما بخشی از علل گرایش به سمت رشته‌ای خاص، اجتناب ناپذیر است. شرایط و آینده بازار کار را چه طور می بینید؟ اگر فرزندی بخواهد به رشته نظری برود چه طور بازار کار آینده را برایش به عنوان ولی دانش آموز ترسیم می‌کنید؟ خانواده به بازار کار توجه می کند. درآمدهایی که برای مشاغل مختلف وجود دارد نیز مطرح است. 
وی با بیان اینکه سال گذشته برای ۶۸۰ هزار همکار فرهنگی دوره آموزشی پیرامون نحوه دخالت در فرایند هدایت تحصیلی ترتیب دادیم گفت: اما یک واقعیت وجود دارد که اولیای دانش آموزان در هدایت آنها برای انتخاب رشته تحصیلی و شغل نقش دارند. در تحقیقات خارجی خانواده بالای ۴۶ درصد در این حیطه نقش بازی می کند و تاثیرگذار است. 
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: با همکاری انجمن اولیاء و مربیان آموزش خانواده‌ها را در دستورکار قرار دادیم. از سال ۸۵ شیب رشته تجربی زیاد شده است. در آموزش و پرروش روند و آمارهای ما نشان می دهد که توازن بین رشته‌ها در سال های اخیر به سمت رشته‌های کاردانش و فنی و ریاضی افزایش یافته است اما هنوز تعداد زیادی متقاضی شرکت در کنکور تجربی هستند.  
وی با بیان اینکه باید توزیع متوازن بین رشته‌ای را برحسب نیاز کشور انجام دهیم و وزارت علوم باید اینجا پاسخگو باشد گفت: دلایل بسیاری برای اقبال خانواده‌ها به سمت رشته تجربی وجود دارد. البته کل ظرفیت پزشکی ما محدود است و بسیاری وارد دانشگاه نمی شوند و این تبعات روانی برای آنها که از رقابت جامانده‌اند در پی دارد. حدود ۶۳ درصد شرکت کننده در کنکور تجربی داریم در حالی که کل ظرفیت پذیرش در رشته‌های مرتبط در آموزش عالی به ۱۰ هزار نفر نمی رسد. 

ریشه اصرار به آزمون حضوری در دو پایه نهم و دوازدهم

مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه ریشه اصرار به آزمون حضوری در دو پایه نهم و دوازدهم چیست؟ گفت: در واقع قضیه این است که دو مقطع تحصیلی نهم و دوازدهم پیچ تاریخی انتخاب رشته و شغل و ورود به آموزش عالی هستند و نمرات آن برای آموزش و پرورش مهم است چون قرار است ثبت سوابق دارای اعتبار و روایی لازم باشند.
وی ادامه داد: خانواده‌ها برای انتخاب بهتر هدایت تحصیلی بدون تعصب کمک کند. علاوه بر پرتال اطلاع رسانی، کانال اختصاصی اداره کل مشاوره در شبکه شاد راه اندازی شده و دانش آموزان و همکاران می‌توانند عضو شوند و آخرین اطلاعات را دریافت کنند. 
شکوهی افزود: مرکز بین‌الملل مرتب تجارب کشورهای دیگر را برای ما ارسال می کند و اینطور نیست که این موضوع فقط برای ما تازگی داشته باشد. کشوری مانند فرانسه هم همزمان در این باره تصمیم می گیرد و طوری نیست که از قبل پیش بینی‌های لازم صورت گرفته باشد. کرونا همه کشورها را غافلگیر کرد. ما زیرساخت لازم را نداشتیم اما در ایام نوروز کار جهادی برای راه اندازی شبکه شاد انجام شد و با وجود همه اشکالات و نواقص کار بزرگی بود. 

دانش آموزان الزامی برای ورود به شبکه شاد ندارند 

مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه راه اندازی شبکه شاد اجباری هم نبوده است و از ۱۴ میلیون دانش آموز حدود هشت میلیون نفر شبکه شاد را نصب کردند گفت: الزامی برای ورود به شبکه شاد برای دانش آموزان وجود ندارد اما اگر می‌خواهند آموزش رسمی را دنبال کنند کانال رسمی ما شبکه شاد است. 
شکوهی با حضور در برنامه تلویزیونی پرسشگر در پاسخ به اینکه برای تامین بهداشت و سلامت مدارس چه اقداماتی انجام شده است؟ گفت: آموزش و پرورش اعتبار ویژه ای را برای گندزدایی و تامین بهداشت مدارس تخصیص دادند که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بود. 
انتهای پیام

اخبار کنکور

رومینا اشرفی برنامه پرسشگر آسيب‌هاي اجتماعي قتل آموزش و پرورش هدایت تحصیلی کنکور سراسری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *